ID

Legionella SP.

219,99 zł brutto

219,99 zł za szt.Badanie wody na Legionellę - Legionella sp. Czym jest ta bakteria? 

Bakteria Legionella to mikroorganizm powszechnie występujący w naturalnym środowisku człowieka. Cechuje ją (w sprzyjających warunkach) zdolność do bardzo szybkiego rozmnażania się i co za tym idzie tworzenia kolonii. Tym, co wyróżnia bakterie Legionella, jest doskonała zdolność do przetrwania, umiejętność przenikania do organizmów jednokomórkowych, przez co ich usuwanie ze środowiska jest bardzo trudne. Najczęstszą oraz bezpośrednią przyczyną zakażenia się bakteriami Legionella jest wdychanie ich w aerozolu powietrzno-wodnym bądź powietrzno-pyłowym. Choroby układu oddechowego (legionelloza) powstałe na skutek działania bakterii, jaką jest Legionella, to niezwykle trudny do pokonania oraz bardzo często występujący problem higieniczno-infekcyjny.

Analiza wody Legionella sp.- dlaczego warto badać?

Bakteria ta szczególnie intensywnie rozmnaża się w instalacjach wody ciepłej. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu wodno-powietrznego (np. biorąc prysznic czy korzystając z klimatyzacji). Zarażenie powoduje u człowieka rozwój chorób głównie w dwóch postaciach: legionellozy-zapalenie płuc z wysoka gorączką (śmiertelność osób leczonych to około 20-30%) oraz „gorączki Pontiac” - postać poza płucna, łagodna.

Legionella sp. - badanie wody na Legionellę - jaka norma? 

Analiza wody Legionella sp. oznaczana jest w wodzie ciepłej. Według aktualnego rozporządzenia dopuszczalna liczba mikroorganizmów wynosi <100 jtk. w 100ml badanej wody.

*Badanie wody Legionella sp. powinno rozpocząć się od 8h do 12h od chwili poboru. Wynik analizy z opcją poboru samodzielnego może być obarczony błędem, ponieważ paczka kurierska dostarczana jest w ciągu 24h.

Jeżeli badanie wody na Legionellę sp. wykonywane jest na potrzeby Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej lub Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zalecany jest pobór przez przeszkolonego próbobiorcę laboratorium. Tylko taki pobór próbki do badania Legionella sp. będzie posiadał pełną akredytację. W przypadku samodzielnego poboru akredytowana będzie wyłącznie analiza wody Legionella. 

Badanie Legionella pływalni 

Jeśli jesteś zarządcą lub właścicielem pływalni i Sanepid zlecił Ci wykonanie badania wody na Legionellę, złóż zamówienie z poborem próbobiorcy. W komentarzu dla sprzedawcy zostaw wiadomość, że analizowana będzie próbka wody basenowej (badanie Legionella pływalni). 

Legionella sp.

Cennik usług pobierania i transportu
Pobieranie próbek na terenie Polski GRATIS
Transport kurierem w 2 strony GRATIS
Cechy badania
Ilość analizowanych parametrów  1
Czas badań 14 DNI ROBOCZYCH
Badania akredytowane  TAK
Certyfikowany próbobiorca TAK
Do pobrania
Instrukcja pobierania POBIERZ
Ogólne warunki świadczenia usług POBIERZ
Warunki techniczne POBIERZ
Dopuszczalne wartości wskaźników POBIERZ
Jak czytać sprawozdanie POBIERZ