ID

Badanie mikrobiologiczne poszerzone

297,99 zł brutto

297,99 zł za szt.Poszerzone badanie mikrobiologiczne wody umożliwia dokładną ocenę jej jakości i ewentualnego stopnia zanieczyszczenia bakteriologicznego.

Kiedy wykonać badanie mikrobiologiczne wody?

W gospodarstwie domowym woda jest niezbędna zarówno do codziennego spożywania, jak i do czynności sanitarnych oraz higienicznych. W rolnictwie jest to niezbędny element nawadniania pól i chowu zwierząt. Z kolei w zakładach przemysłowych woda jest pobierana przez wiele specjalistycznych urządzeń, a także odgrywa rolę przekaźnika ciepła. Wszechobecne zastosowanie wody ma wpływ na nasze życie każdego dnia, dlatego tak ważne są dokładne badania jej parametrów i ocena zdatności do spożycia. Zanim pojawi się ona w Twoim kranie, trzeba dokładnie przeanalizować jej skład.

Warto postawić na badanie mikrobiologiczne szczególnie wtedy, gdy:

 • chcesz mieć pewne wyniki podczas kontroli Sanepidu,
 • zauważysz niespodziewaną zmianę w smaku,
 • ma ona nieprzyjemny zapach,
 • podrażnia Twoją skórę,
 • zamiast krystalicznie czystej stała się mętna,
 • Ty lub Twoi domownicy czy pracownicy zauważacie nagłe problemy z samopoczuciem.

Nasza firma dokładnie sprawdzi jakość Twojej wody. Wykonanie badania mikrobiologicznego jest bardzo dokładne. Badania są wykonywane zgodnie z metodami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia.

Dlaczego warto wykonać badanie mikrobiologiczne wody?

Pełen skład wody nie jest możliwy do oceny od razu, właśnie dlatego warto wykonać badanie mikrobiologiczne wody. Niezależnie od tego, czy woda będzie miała na co dzień używana przez pracowników lub domowników, czy jednak będzie wykorzystywana pośrednio, warto znać jej skład. Badania najlepiej wykonywać regularnie, aby mieć pewność, że np. nagłe uszkodzenie rur nie mają wpływu na jej zdatność do picia i użytkowania. Analiza wskaże, czy wszystkie parametry są w normie i czy nie stanowią zagrożenia dla użytkowników.

Właśnie dlatego warto powierzyć nam usługę badań mikrologicznych wody naszej firmie, ponieważ posiadamy niezbędne narzędzia do jej przeprowadzenia, a także doświadczenie, które jest niezbędne w tego typu badaniach. Dodatkowo bierzemy pod uwagę wymagania Sanepidu, a wszystkie wykonane przez nas analizy mają akredytację tej instytucji. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że są przeprowadzone prawidłowo, obiektywnie oraz spełniają wszelkie wymagane normy prawne.

Jakie mogą być przyczyny zanieczyszczeń?

W każdym gospodarstwie domowym czy budynku usługowym mogą wystąpić drobne lub poważniejsze zanieczyszczenia wody. Źródła ich pochodzenia są naprawdę różne i mogą pojawić się niespodziewanie. Właśnie dlatego warto wykonywać regularnie badanie mikrobiologiczne. Okazuje się, że jest wiele sytuacji, w których nagle parametry wody mogą się zmienić, np. do studni przedostaną się ścieki lub jest ona przez długi czas nieużywana.

Wykonanie badań mikrobiologicznych jest też niezbędne w starym budownictwie, gdzie instalacje wodociągowe nie są w dobrym stanie. Stare i zardzewiałe rury mogą mieć wpływ na jakość wody w Twoim kranie. Częstą przyczyną zanieczyszczenia jest także nieszczelne szambo. Do Twojej instalacji wodociągowej mogą także przedostać się niektóre bakterie i mikroorganizmy wraz z zanieczyszczeniami komunalnymi.

Co dokładnie badamy i analizujemy?

Badanie mikrobiologiczne poszerzone obejmuje parametry:

 • liczba bakterii grupy coli,
 • liczba Escherichia coli,
 • Enterokoki kałowe,
 • Clostridium perfringens (łącznie z przetrwalnikami),
 • liczba mikroorganizmów w 22±2⁰C po 72h.

Szczególnie ważne jest szybkie wykrycie bakterii grupy coli, do którego stosujemy specjalistyczną metodę. W łatwy sposób możemy ją zidentyfikować, aby usunąć zagrożenie. Na co dzień nie wolno spożywać nieprzegotowanej wody z tymi mikroustrojami. Może to grozić np. problemami z układem moczowym lub zapaleniem opon mózgowych szczególnie u dzieci i noworodków. Z kolei Clostridium perfringens w wodzie pitnej wywołują zatrucia pokarmowe, a także liczne podrażnienia na skórze. Właśnie dlatego tak ważne jest ich błyskawiczne wykrycie. Wybierz profesjonalne wykonane badania mikrobiologiczne i ciesz się z pełnego bezpieczeństwa wszystkich domowników.

*W przypadku analizy mikrobiologicznej badanie powinno rozpocząć się od 8h do 12h od chwili poboru. Wynik analizy z opcją poboru samodzielnego może być obarczony błędem, ponieważ paczka kurierska dostarczana jest w ciągu 24h.

Badanie mikrobiologiczne poszerzone 

Cennik usług pobierania i transportu
Pobieranie próbek na terenie Polski GRATIS
Transport kurierem w 2 strony GRATIS
Cechy badania
Ilość analizowanych parametrów 5
Czas badań 7 DNI ROBOCZYCH
Badania akredytowane  TAK
Certyfikowany próbobiorca TAK
Do pobrania
Instrukcja pobierania POBIERZ
Ogólne warunki świadczenia usług POBIERZ
Warunki techniczne POBIERZ
Dopuszczalne wartości wskaźników POBIERZ
Jak czytać sprawozdanie  POBIERZ