Badanie wody w Ciechanowie – moda czy konieczność?

Zdrowy tryb życia to nie tylko moda. Polacy przykładają coraz większą wagę do profilaktyki zdrowotnej, starają się stosować prawidłowo zbilansowaną dietę i zapewnić sobie odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Zaczęliśmy także przyglądać się składowi wody pitnej, świadomi, że potrzebujemy jej nie tylko w odpowiedniej ilości, ale i jakości.

 

W związku z tą słuszną tendencją zarówno instytucje jak i osoby prywatne decydują się na badanie wody. Ciechanów to wprawdzie duże miasto, w którym do większości budynków doprowadzona jest woda wodociągowa, pozostająca pod stałą kontrolą ZWiK. Można bezpiecznie pić ją prosto z kranu. Nie oznacza to jednak, że kranówka ma wysokie walory prozdrowotne.

 

Do czego przydaje się badanie wody?

Dobrej jakości woda to taka, która:

 

  • jest całkowicie wolna od jakichkolwiek zanieczyszczeń (przedsiębiorstwo wodociągowe ma za zadanie zadbać jedynie o to, by potencjalnie szkodliwe substancje nie przekraczały dopuszczalnych stężeń);
  • dostarcza cennych dla zdrowia minerałów, takich jak magnez czy wapń, ale nie pozostawia osadu w urządzeniach domowych czy na armaturze;
  • ma odczyn zasadowy, dzięki czemu działa alkalizująco na organizm;
  • ma znakomite walory organoleptyczne, więc nadaje się do przygotowywania napojów i potraw.

 

Wyżej opisane cechy kranówki to znacznie więcej niż jakość, jaką musi zapewnić ZWiK w Ciechanowie. Badanie wody pozwala precyzyjnie określić jej parametry, dzięki czemu można podjąć stosowne kroki służące ich poprawie.

 

Jak wykonać badanie wody w Ciechanowie?

Badanie wody to szczegółowa analiza jej właściwości fizykochemicznych i mikrobiologicznych, jaką przeprowadzić można w dobrze wyposażonym laboratorium. Istnieją wprawdzie narzędzia, które pozwalają samodzielnie określić pojedyncze parametry wody, ale nie działają one ani tak precyzyjnie, ani tak kompleksowo, jak metody laboratoryjne. Chcąc uzyskać wyczerpujące informacje o stanie kranówki, co następnie pozwoli na wybór optymalnej metody uzdatniania, warto zwrócić się do profesjonalistów.

 

Nasza firma zajmuje się badaniem wody w Ciechanowie od ponad dekady. Wiemy, jak prawidłowo pobrać i przetransportować próbki kranówki, by jej właściwości nie uległy zmianie, nim trafią do analizy. Współpracujemy z nowoczesnymi laboratoriami, które są w stanie oznaczyć nawet 500 parametrów wody. Naszym klientom oferujemy pomoc na każdym kroku procesu – od przygotowania próbek do badań po interpretację ich wyników i wybór instalacji uzdatniającej, która pozwoli uzyskać wodę doskonałej jakości.