Dlaczego warto wykonać badanie wody w Dębicy?

Woda wodociągowa przez wiele lat nie cieszyła się zaufaniem Polaków. Nie bez przyczyny. Dopiero niedawno wprowadzono regulacje, dzięki którym można bezpiecznie pić wodę prosto z kranu. Jej parametry pozostają pod stałą kontrolą przedsiębiorstw wodociągowych i inspekcji sanitarnej. W Dębicy badanie wody regularnie wykonują Wodociągi Dębickie. Niestety, nie jest to 100-procentowa gwarancja jakości kranówki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami woda wodociągowa nie może zawierać żadnych szkodliwych substancji „w ilości stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego”, co jednak nie oznacza, że nie zawiera ich wcale. Zarówno na terenach zurbanizowanych, jak i rolniczych, do wód gruntowych zawsze przenikają pewne ilości pestycydów, hormonów, azotanów czy środków farmaceutycznych.

 

W każdej chwili może dojść także do niespodziewanego zanieczyszczenia wód gruntowych, o co nie trudno w mocno uprzemysłowionym mieście, jakim jest Dębica. Badanie wody, jakie każdy może wykonać we własnym zakresie, pozwala wykluczyć ryzyko obciążania organizmu toksycznymi związkami, które w niewielkiej ilości są bezpieczne dla zdrowych osób o silnej odporności, ale na dłuższą metę mogą szkodzić dzieciom czy schorowanym seniorom. Przed ryzykiem picia skażonej wody chroni odpowiednio dobrany system jej uzdatniania. Stanowi on zresztą nie tylko gwarancję bezpieczeństwa kranówki, ale też jej znakomitego smaku i wysokich walorów prozdrowotnych. Jak zapewnić sobie taką wodę w domowym przyłączu?

 

Komu zlecić badanie wody w Dębicy?

Przed zakupem instalacji oczyszczającej wodę z kranu, należy ustalić, które z jej parametrów wymagają poprawy. Do najczęstszych problemów należą:

 

  • duża twardość wody, która powoduje odkładanie się kamienia na armaturze i w domowych urządzeniach, takich jak pralka czy ekspres do kawy;
  • mętność, żółtawy odcień i nieprzyjemny zapach wody związany ze zbyt wysokim stężeniem jonów żelaza i manganu;
  • pogorszenie walorów organoleptycznych wody spowodowane obecnością substancji użytych do jej uzdatniania, np. resztek chloru;
  • zanieczyszczenia fizykochemiczne i mikrobiologiczne, do jakich dochodzi w starych instalacjach wodnych lub np. w związku z awarią ścieków.

 

Przyczyn, z powodu których woda jest niezbyt smaczna lub potencjalnie szkodliwa może być znacznie więcej. Ich wykryciu służy szczegółowe badanie wody, które w Dębicy wykonuje nasza firma. Jesteśmy w stanie określić aż 500 parametrów, które mogą wpływać na jakość kranówki w domowych ujęciach. Po pobraniu próbki wody analizujemy ją w ciągu siedmiu dni. Po tym czasie gotowi jesteśmy udzielić porady w kwestii wyboru najskuteczniejszego systemu uzdatniania.