Badanie wody – Wodzisław Śląski

Woda zdatna do spożycia nie może zawierać groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych. Jak sprawdzić, czy woda z Twojej studni nadaje się do picia? Jest na to prosty sposób – wystarczy zlecić laboratoryjne badanie wody. Wodzisław Śląski to miasto, którego mieszkańcy często korzystają z oferty naszego laboratorium. Wykonujemy badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne wody pitnej oraz analizy składu ścieków z przydomowych oczyszczalni i ścieku opadowego. Wszystkie badania są uznawane przez Polskie Centrum Akredytacji i Sanepid. W naszej ofercie znajduje się aż 12 różnorodnych pakietów – 9 badań wody pitnej i 3 badania ścieków – dzięki czemu możesz dopasować rodzaj analizy do własnych potrzeb. Jeśli masz problem z podjęciem decyzji, skorzystaj z naszego poradnika i sprawdź, jakie badanie wybrać.

Badanie wody w Wodzisławiu Śląskim obejmuje:

  • Badania mikrobiologiczne – analiza podstawowa bada liczbę bakterii z grupy coli, Escherichia coli i mikroorganizmów w 22±2⁰C po 72h oraz skupia się na wykryciu enterokoków kałowych. W zakresie poszerzonym badamy również obecność Clostridium perfringens łącznie z przetrwalnikami.
  • Badania fizykochemiczne – zakres podstawowy obejmuje analizę mętności, barwy, zapachu, odczynu pH i przewodności elektrolitycznej właściwej, a zakres poszerzony dodatkowo bada twardość ogólną, żelazo ogólne, utlenialność, azotany, azotyny, jon amonowy i mangan.
  • Badania pełne – kompleksowe badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne w zakresie podstawowym lub poszerzonym.
  • Inne badania wody – monitoring kontrolny do odbioru budynku, monitoring kontrolny (parametry z grupy A) oraz badanie obecności Legionella sp.

W naszej ofercie znajduje się również podstawowe i poszerzone badanie ścieków z przydomowych oczyszczalni, które skupia się na analizie takich parametrów jak BZT5, ChZTCr, zawiesina ogólna, fosfor ogólny i azot ogólny. Badamy również ściek opadowy pod kątem węglowodorów ropopochodnych i zawiesiny ogólnej.

Kiedy warto zlecić badanie wody w Wodzisławiu Śląskim?

Zaleca się, aby co najmniej raz w roku przeprowadzać profilaktyczne badanie wody w Wodzisławiu Śląskim. Analizę należy zlecać również każdorazowo po powodzi, zalaniu, wejściu człowieka do studni, zatruciu czy wystąpieniu niepokojących objawów po spożyciu wody. Jakiekolwiek odchylenia od normy (w smaku, zapachu, barwie) również stanowią przesłankę do zbadania wody pitnej. 

Działamy w Wodzisławiu Śląskim i okolicy – Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Racibórz, Bielsko-Biała, Żory.