Woda jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze ona udział w wielu procesach, a jej jakość wpływa na stan zdrowia oraz samopoczucie. Nie każda woda spełnia wymogi ze względu na zawarte w niej zanieczyszczenia. Dowiedz się więcej na temat jakości wody w Polsce oraz czy można bez obaw pić tę z kranu.
Wpływ wody na zdrowie i samopoczucie człowieka
Ciało człowieka w dużym stopniu składa się z wody. Pełni ona wiele ważnych funkcji, wśród których można wymienić przede wszystkim:
-
transport substancji odżywczych, tlenu oraz związków niezbędnych do prawidłowej pracy komórek,
-
bycie nośnikiem elektrolitów (głównie sodu i potasu) niezbędnych w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej,
-
regulację temperatury ciała przez udział w procesach termoregulacji, co umożliwia odprowadzanie ciepła,
-
udział w procesach metabolicznych (trawienie i przemiana materii).
Woda pomaga także w oczyszczaniu organizmu z nagromadzonych w nim toksyn. Odwodniony organizm nie pracuje prawidłowo, a to może się objawiać ogólnym osłabieniem, utratą świadomości, a niekiedy nawet śmiercią. Aby woda mogła pełnić swoje ważne funkcje, musi być wolna od zanieczyszczeń. – w przeciwnym razie jej spożywanie może być niebezpieczne dla zdrowia.
Jaka jest jakość wody dostarczanej wodociągami w Polsce?
Woda przeznaczona do celów spożywczych musi spełniać określone parametry mikrobiologiczne oraz fizykochemiczne. Dotyczy to zarówno zakładów wodociągowych, jak i przedsiębiorstw zaopatrujących użytkowników w wodę oraz prywatnych ujęć. Normy są regulowane przepisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Woda dostarczana do budynków z ogólnodostępnych ujęć systemem wodociągów podlega regularnym kontrolom. Jest ona badana zarówno pod względem właściwości fizykochemicznych, jak i obecności mikroorganizmów. Wszelkie odstępstwa od norm są więc na bieżąco analizowane oraz eliminowane, co pozwala zapewnić jej dobrą jakość.
Państwowa Inspekcja Sanitarna gromadzi dane statystyczne obrazujące jakość wody dostarczanej wodociągami. W kolejnych latach woda spełniająca wymogi określone we wspomnianym rozporządzeniu docierała do:
-
91% odbiorców – w 2006 r.,
-
93% odbiorców – w 2009 r.,
-
96% odbiorców – w 2013 r.,
-
98% odbiorców – w 2014 r.,
-
99,7% odbiorców – w 2022 r.
Należy mieć na uwadze to, że woda pozyskiwana z prywatnych ujęć nie podlega zewnętrznej kontroli. Trzeba więc odpowiednio o nią zadbać. Aby sprawdzić jej stan oraz skontrolować ją pod kątem obecności zanieczyszczeń, można przeprowadzić test wody z kranu. Dobrym rozwiązaniem jest wybór pakietu badań obejmujących parametry fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. Ich wyniki pozwolą ocenić, czy woda nadaje się do spożycia.
Czy woda kranowa jest zdrowa?
Czy można pić wodę z kranu? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Przedsiębiorstwa wodociągowe i Państwowa Inspekcja Sanitarna monitorują jej jakość, aby na bieżąco usuwać potencjalne zagrożenia. Aby była zdatna do picia, musi być wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych oraz od pasożytów. Regularne badania wody w wodociągach sprawiają, że jest ona bezpieczna dla zdrowia, co obrazują wspomniane wcześniej statystyki.
Woda z kranu jest także zdrowa, gdyż dostarcza elektrolity i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Można więc włączyć ją do codziennej diety – tak samo jak wodę źródlaną czy mineralną. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku tej pochodzącej z własnego ujęcia należy regularnie badać jej jakość, aby mieć pewność, że jest bezpieczna, a jej spożywanie nie stanowi zagrożenia.
Jakie parametry powinna mieć woda przeznaczona do spożycia?
Woda przeznaczona do picia musi być wolna od zanieczyszczeń mikrobiologicznych, takich jak:
-
Escherichia coli,
-
enterokoki,
-
bakterie grupy coli,
-
Clostridium perfringens,
-
Legionella.
Powinna być klarowna, bezbarwna oraz bez zapachu. Wszelkie odstępstwa od normy mogą świadczyć o jej zanieczyszczeniu.
Poniżej znajdziesz pozostałe parametry, które powinna mieć woda zdatna do picia:
-
odczyn: między 6,5 a 9,5 pH,
-
przewodność: maksymalnie 2500 μS/cm,
-
zawartość żelaza: maksymalnie 200 μg/l,
-
zawartość manganu: maksymalnie 50 μg/l,
-
zawartość jonu amonowego: maksymalnie 0,50 mg/l,
-
zawartość azotanów: maksymalnie 50 mg/l,
-
zawartość azotynów: maksymalnie 0,5 mg/l,
-
zawartość chlorków: maksymalnie 250 mg/l,
-
zawartość fluorków: maksymalnie 1,5 mg/l,
-
zawartość arsenu: maksymalnie 10 µg/l,
-
zawartość kadmu: maksymalnie 5 µg/l,
-
zawartość miedzi: maksymalnie 2 mg/l,
-
zawartość ołowiu: maksymalnie 10 µg/l,
-
zawartość niklu: maksymalnie 20 µg/l,
-
zawartość rtęci: maksymalnie 1 µg/l.
Twardość powinna oscylować w granicach między 60 a 500 mg CaCO3/l. Ten parametr zależy od przede wszystkim od zawartości wapnia oraz magnezu.
Twardość wody a jej wpływ na zdrowie i samopoczucie
Twarda woda nie ma negatywnego wpływu na zdrowie czy samopoczucie, co udowodniło wiele naukowych badań na ten temat. Może jednak zwiększać awaryjność urządzeń AGD w gospodarstwie domowym. Kamień osadzający się na poszczególnych elementach wewnętrznych stanowi zagrożenie dla ich poprawnej pracy. Może także powodować powstawanie kamienia kotłowego oraz zmniejszać przekrój rur instalacji grzewczych, a tym samym obniżać ich efektywność oraz zwiększać wydatki.
Zbyt twarda woda może mieć negatywny wpływ na stan skóry oraz włosów, powodując ich nadmierne wysuszanie. Najczęściej wymaga także zastosowania większej ilości środków piorących, przyczyniając się do szybszego zużywania się ubrań.
Podsumowując, woda pitna musi spełniać określone normy, aby była ona bezpieczna oraz zdrowa. Ta przepływająca wodociągami jest regularnie poddawana badaniom. Korzystając z własnego ujęcia, należy pamiętać o systematycznym sprawdzaniu jej jakości.