Profesjonalne badanie parametrów wody odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz sprawdzonych metod. Dzięki nim możliwa jest analiza jej jakości. Poznaj najważniejsze technologie, które do tego służą i najlepiej sprawdzają się w laboratoriach.
Jakie są badania wody?
Wyróżnia się następujące rodzaje badań wody:
-
fizyczne,
-
chemiczne,
-
mikrobiologiczne.
Dwa pierwsze są najczęściej wykonywane jednocześnie. Mogą mieć podstawowy lub rozszerzony zakres w zależności od konkretnych potrzeb. W celu dokładnego sprawdzenia jakości wody warto wykonywać je łącznie.
Badania fizykochemiczne obejmują analizę:
-
azotanów,
-
azotynów,
-
barwy,
-
odczynu pH,
-
zawartości jonu amonowego,
-
zawartości manganu,
-
przewodności elektrolitycznej właściwej,
-
mętności,
-
twardości ogólnej,
-
zapachu,
-
utlenialności,
-
zawartości żelaza.
W ramach badania mikrobiologicznego sprawdza się przede wszystkim zawartość następujących patogenów:
-
bakterii grupy coli,
-
Escherichia coli,
-
enterokoków kałowych,
-
Clostridium perfringens (łącznie z przetrwalnikami).
Badana jest liczba mikroorganizmów w 22±2⁰C po upływie 72 godzin.
Co służy do pomiaru wody?
Do sprawdzania różnych parametrów wody wykorzystuje się specjalistyczną aparaturę. Są to głównie analizatory umożliwiające wykonanie badania parametrów fizycznych, chemicznych oraz mikrobiologicznych. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzana jest analiza wody w laboratoriach.
Każda próbka jest sprawdzana przede wszystkim pod względem właściwości organoleptycznych i fizycznych. Badane są więc omówione wcześniej parametry. Jednym ze sposobów analizy jest pomiar przewodności elektrolitycznej wody. Wykorzystuje się w tym celu konduktometr lub sondę konduktometryczną. Odczyn pH jest badany za pomocą elektrolizy lub miareczkowania.
Istotne jest także sprawdzenie barwy wody. Próbka zostaje w odpowiedni sposób oznakowana, a następnie poddana porównaniu ze skalą wzorców. Metoda fotometryczna dzięki różnicom w barwie pozwala określić stężenie poszczególnych substancji, które znajdują się w wodzie. Takie badanie wykonuje się z wykorzystaniem spektrofotometru. Umieszcza się w nim próbki wody, a urządzenie emituje wiązki absorbowane przez ciecz. Informacja o tym, ile światła zostało wchłonięte przez wodę, jest analizowana z uwzględnieniem krzywych wzorcowych. W ten sposób można określić stężenie poszczególnych substancji.
Do określania całkowitej ilości rozpuszczonych ciał stałych w wodzie stosuje się specjalne mierniki TDS. Dostarczają one cennych informacji na temat stopnia mineralizacji cieczy. Zastanawiasz się, co to jest TDS w wodzie? Jest to parametr odnoszący się do zawartości minerałów, soli i pierwiastków rozpuszczonych w danej objętości cieczy. Wskaźnik ten służy do oceny czystości wody oraz efektywności stosowanych systemów jej oczyszczania.
Jak przeprowadza się mikrobiologiczne badanie wody?
Badanie mikrobiologiczne jest zdecydowanie bardziej skomplikowane i wymaga odpowiednich warunków laboratoryjnych. Do tej analizy wykorzystuje się przede wszystkim mikroskopy umożliwiające zidentyfikowanie mikroorganizmów znajdujących się w próbce. Badanie mikrobiologiczne próbki przeprowadza się głównie metodą posiewu na odżywczym podłożu. Woda jest umieszczana na specjalnych płytkach z pożywkami i przechowywana w określonych warunkach termicznych:
-
w temperaturze 36°C przez 48 godzin,
-
w temperaturze 22°C przez 72 godziny.
Pozwala to określić rodzaj namnażających się bakterii. W niższej temperaturze rozwijają się przede wszystkim psychrofile, które zazwyczaj nie są niebezpieczne dla człowieka. 36°C to z kolei warunki idealne dla mezofili, których występowanie może świadczyć m.in. o zanieczyszczeniu kałowym. Bakterie te mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia, a ich wykrycie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia dezynfekcji wody.
Jakie są znane metody i urządzenia do uzdatniania wody?
Uzdatnianie wody to usuwanie z niej zanieczyszczeń oraz nadawanie takich parametrów, aby można było bez obaw z niej korzystać. W tym celu najczęściej stosuje się następujące rozwiązania:
-
dezynfekcję – polega na niszczeniu żywych i przetrwalnikowych form mikroorganizmów mogących stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia;
-
odwróconą osmozę – umożliwia oddzielenie zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie za pomocą specjalnej membrany;
-
odżelazianie i odmanganianie – nadmiar tych substancji powoduje zmianę barwy i mętności wody, a także tworzenie rdzawych nalotów na urządzeniach i instalacjach;
-
filtrację – najpopularniejsze są filtry węglowe poprawiające parametry organoleptyczne i eliminujące nieprzyjemne zapachy.
To tylko kilka najpopularniejszych rozwiązań, po które można sięgnąć, aby poprawić jakość i parametry wody. Badanie powinno być przeprowadzane systematycznie i zawsze po zaobserwowaniu niepokojących objawów mogących świadczyć o zanieczyszczeniu. Czysta woda jest bowiem niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. O systematycznych analizach jej jakości warto pamiętać przede wszystkim przy korzystaniu z własnego ujęcia.