Wokół twardej wody pojawiło się dużo mitów dotyczących głównie jej niekorzystnego wpływu na zdrowie. Jednak wiele przeprowadzonych badań jednoznacznie wskazuje, że jej spożywanie nie tylko nie jest niebezpieczne, ale i może przynieść korzyści dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat twardej wody i jej wpływu na człowieka.
Twarda woda – co to jest?
O tym, czy woda jest twarda, czy nie decyduje przede wszystkim zawartość węglanów, chlorków, wodorowęglanów, siarczanów oraz krzemianów wapnia i magnezu. Stosowana jest następująca klasyfikacja:
-
woda bardzo miękka – od 0 do 89 mg CaCO3/l (węglanu wapnia/l),
-
miękka – od 89 do 179 mg CaCO3/l,
-
o średniej twardości – od 179 do 268 mg CaCO3/l,
-
o znacznej twardości – od 268 do 357 mg CaCO3/l,
-
twarda – od 357 do 535 mg CaCO3/l,
-
bardzo twarda – ponad 535 mg CaCO3/l.
Wyróżnia się dwa rodzaje twardości wody: przemijającą oraz nieprzemijającą. Pierwsza z nich jest wynikiem dużej zawartości węglanów, wodorotlenków i wodorowęglanów wapnia wraz z magnezem, które wytrącają się w formie osadów węglanów w trakcie gotowania. Twardość nieprzemijającą powodują siarczany pozostające w wodzie nawet po jej ugotowaniu.
Twarda woda a jej wpływ na organizm człowieka
Twarda woda jest bogata w minerały, a przede wszystkim magnez i wapń, dlatego wielu specjalistów wskazuje na jej korzystny wpływ na zdrowie. Jej picie może pomóc w uzupełnieniu tych cennych składników mineralnych. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania m.in. układu krążenia czy trawienia. Oznacza to, że spożywanie twardej wody nie wpływa negatywnie na organizm człowieka.
Należy jednak pamiętać, że może m.in. wywoływać podrażnienia skóry i nadmiernie ją wysuszać, a także nasilać niektóre dolegliwości dermatologiczne, takie jak łupież czy egzemę. Twarda woda szkodzi włosom, gdyż zawarte w niej minerały podczas mycia osadzają się na skórze głowy. Tym samym blokują mieszki włosowe, co może powodować stany zapalne oraz nadmierne wypadanie włosów. Jak zmiękczyć wodę do mycia? Jednym ze sposobów jest jej wcześniejsze przegotowanie w czajniku. Można dodać do niej pół łyżeczki soku z cytryny lub łyżeczkę octu jabłkowego i taką mieszanką wypłukać włosy. Innym rozwiązaniem jest zakup specjalnych filtrów, które montuje się np. na kranach czy słuchawkach prysznicowych.
Jak odkamienić wodę w domu?
Twarda woda może także wpływać negatywnie na funkcjonowanie sprzętów w gospodarstwie domowym. Rozpad wodorowęglanów wapnia i magnezu powoduje powstawanie osadu. Osadza się on wewnątrz instalacji oraz urządzeń AGD. W ten sposób zwiększa się ryzyko ich poważnego uszkodzenia. Może bowiem dochodzić m.in. do obniżenia ciśnienia wody oraz zatorów w rurach. Twarda woda zmniejsza także wydajność i efektywność środków piorących, przez co należy ich używać zdecydowanie więcej.
Jeśli chcesz odkamienić wodę w swoim domu, możesz skorzystać z filtrów odwróconej osmozy. Zawierają membrany osmotyczne, przez które przepływa woda pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób zatrzymywane są zanieczyszczenia o większych rozmiarach niż cząsteczki wody. Membrany mają specjalną budowę blokującą przepływ związków rozpuszczonych oraz mikroorganizmów. Zastosowanie takich filtrów nie tylko zmiękcza ciecz, lecz także zapewnia jej doskonałą czystość.
Innym rozwiązaniem jest montaż zmiękczaczy, które są wyposażone w specjalne wkłady wyłapujące jony soli wapnia i magnezu. Można także zastosować dzbanki filtrujące, które są dość powszechnym rozwiązaniem.
Twarda woda w akwarium – objawy
Mimo że twarda woda nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka, może być szkodliwa dla roślin i zwierząt żyjących w środowisku wodnym. Zbyt wysoki poziom minerałów w niej zawartych jest bowiem zagrożeniem dla niektórych gatunków. Przebywanie w takim otoczeniu bardzo często powoduje problemy zdrowotne, a nawet śmierć. Objawami zbyt twardej wody w akwarium mogą być następujące symptomy:
-
zauważalne pogorszenie kondycji zwierząt i roślin,
-
zahamowanie rozwoju fauny i flory,
-
zmiana poziomu pH wody wykryta testem kropelkowym lub paskowym.
Jeśli zauważysz któryś z wymienionych problemów, może to oznaczać, że woda w Twoim akwarium jest za twarda i musisz podjąć kroki, aby to zmienić. W tym celu należy zastosować specjalne filtry, które pozwolą zapewnić odpowiednie parametry.
Wpływ twardej wody na zdrowie – podsumowanie
Dość często można spotkać się z opiniami, że picie twardej wody jest szkodliwe, a wręcz niebezpieczne dla człowieka. Nie jest to jednak prawdą, gdyż liczne badania dowiodły, że duża zawartość minerałów może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Pozwala bowiem uzupełnić poziom niektórych składników odżywczych.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że twarda woda dość często powoduje problemy skórne. Może być przyczyną wysypek czy podrażnień i wpływać niekorzystnie na stan oraz kondycję skóry i włosów. Nie można zapomnieć także o tym, że jest przyczyną kamienia powodującego uszkodzenia i problemy z prawidłowym funkcjonowaniem instalacji wodnych oraz urządzeń AGD. W celu zmiękczenia wody można stosować m.in. filtry odwróconej osmozy.