jacuzzi

Bakterie w jacuzzi – jak z nimi walczyć?  - 

Korzystanie z jacuzzi to świetna forma relaksu. Jednak ciepła woda, która się w nim znajduje, może być idealnym środowiskiem dla bakterii wywołujących poważne choroby. Przekonaj się, w jaki sposób zadbać o przydomowe SPA, aby kąpiel była nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim w pełni bezpieczna. 

Stan wody w jacuzzi a zdrowie i samopoczucie użytkowników

Jacuzzi jest zbiornikiem ze stojącą wodą, która co prawda jest filtrowana, jednak może być idealnym miejscem dla rozwoju niebezpiecznych mikroorganizmów. Są one zagrożeniem głównie ze względu na to, że nie można ich dostrzec gołym okiem, a o ich obecności mogą świadczyć problemy zdrowotne. Aby ich uniknąć, należy dbać o jakość wody w jacuzzi i systematycznie ją wymieniać, a także stosować skuteczne środki dezynfekujące.

Jedną z najgroźniejszych chorób, które mogą wywoływać bakterie bytujące w przydomowym SPA, jest legionelloza. Przekonaj się, dlaczego stanowi ona zagrożenie i w jaki sposób go uniknąć.

Brudna woda w jacuzzi a legionelloza – co trzeba wiedzieć?

Bakteria Legionella Pneumophila wywołuje tzw. chorobę legionistów, która jest rodzajem zapalenia płuc. Jego przebieg jest zazwyczaj dość ostry i kończy się śmiercią u około 5-15 % zakażonych. Główne objawy tej choroby to:

  • gorączka,

  • dreszcze,

  • ból głowy i mięśni,

  • suchy kaszel,

  • trudności w oddychaniu.

Bakterie wywołujące zakażenie żyją i namnażają się w temperaturze 20°C do 45°C, a najwyższe ryzyko jest wtedy, gdy jest ona wyższa. Oznacza to, że w jacuzzi także może występować Legionella Pneumophila. 

Zanieczyszczenie wody w jacuzzi – jak skutecznie z nim walczyć?

Aby uniknąć zanieczyszczenia wody w jacuzzi oraz zapewnić najwyższą jej jakość, należy przede wszystkim zadbać o właściwe pH. Zbyt niski jego poziom może powodować korodowanie elementów wykonanych z metalu, a także wywoływać podrażnienia błon śluzowych i skóry. Za wysokie pH zwiększa natomiast ryzyko powstawania osadów oraz zanieczyszczeń w zbiorniku. 

W celu usunięcia bakterii z wody należy zastosować skuteczne środki dezynfekujące. Ich dawkowanie powinno być zgodne z zaleceniami producenta. Co kilka dni należy przeprowadzać intensywną dezynfekcję chlorem. Jest on dostępny najczęściej w formie proszku lub granulek. W przerwach między chlorowaniem można zastosować aktywny tlen, który pozwoli podtrzymać efekt czystej i bezpiecznej wody. 

Oprócz metod chemicznych warto także zastosować dezynfekcję termiczną. Bakterie wywołujące chorobę legionistów, a także inne mikroorganizmy giną w temperaturze powyżej 60°C. Wcześniej trzeba jednak upewnić się, że jacuzzi jest wykonane z materiałów odpornych na takie warunki. 

Warto także zastosować urządzenia mające na celu systematyczne usuwanie bakterii oraz innych niebezpiecznych zanieczyszczeń z wody. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań są generatory ozonu. Można je zastosować w przefiltrowanej wodzie pozbawionej zanieczyszczeń. Ozonowanie niszczy wszelkie bakterie oraz wirusy i grzyby. Ozon neutralizuje także alergeny oraz nieprzyjemne zapachy, dzięki czemu woda jest idealnie czysta, a kąpiel w niej przyjemna. 

Inną metodą niszczenia mikroorganizmów w jacuzzi jest także stosowanie lampy UV. Emitowane przez nią promieniowanie niszczy DNA bakterii i wirusów oraz uniemożliwia rozmnażanie się. To urządzenie jest skuteczne oraz bezpieczne dla użytkowników. 

Jak jeszcze zadbać o dobrą jakość wody w jacuzzi?

Jeśli chcesz cieszyć się czystą, a przede wszystkim bezpieczną wodą w jacuzzi, nie możesz zapomnieć także o:

  • jej systematycznej wymianie – częstotliwość zależy głównie od wielkości zbiornika oraz tego, jak często jest używany,

  • regularnym czyszczeniu filtra – zatrzymują się na nim różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą negatywnie wpływać na jakość wody,

  • dokładnym umyciu zbiornika – po jego opróżnieniu należy dokładnie usunąć wszelkie osady z dna i ścianek.

Dbanie o jacuzzi nie jest trudne, ale niezbędna jest systematyczność. Tylko wtedy woda w nim będzie czysta oraz pozbawiona zanieczyszczeń, a więc także bakterii i wirusów.